Przejdź do treści
RAPORT HEAD-TO-HEAD // RADAR RYNKU: DOM I PRZYSZŁOŚĆ B2B

1X NEO vs Tesla Optimus.
Porównanie techniczne, Landed Cost PL i werdykt wdrożeniowy.

1X NEO (30 kg, napędy cięgnowe, miękka tkanina) stawia na ultralekką konstrukcję bezpieczną dla domowników, natomiast Tesla Optimus (57 kg, 50 DoF, bateria 2.3 kWh) to przemysłowo-uniwersalna konstrukcja oparta na sieciach FSD i siłownikach elektromechanicznych.

MODEL A // 1X Technologies (Norwegia / USA) Program Early Access
1X NEO

1X NEO

Bezpieczny dla domowników humanoid z miękkimi powłokami tekstylnymi, bezgłośnymi napędami cięgnowymi i 4-godzinnym czasem pracy.

CENA LANDED COST PL od 88 500 PLN (szacunkowo)
ZWROT (2 ZMIANY) 7.5 mies.
MODEL B // Tesla (USA) Projekt obserwowany
Tesla Optimus

Tesla Optimus

Projekt humanoida ogólnego przeznaczenia. Istotny punkt obserwacji rynku, ale bez potwierdzonej tutaj oferty dla polskiego klienta B2B.

CENA LANDED COST PL od 135 000 PLN (szacunkowo)
ZWROT (2 ZMIANY) 11.4 mies.
01 / RÓŻNICA CAPEX (LANDED COST) 46 500 PLN Tańszy próg wejścia: 1X NEO
02 / SWOBODA KINEMATYCZNA (DOF) 32 vs 50 DoF Przewaga osi ruchu: Tesla Optimus
03 / UDŹWIG ROBOCZY 20 kg vs 20 kg Wyższa nośność: 1X NEO
04 / INTERAKTYWNA MATRYCA 4 MODELI Dodaj 3. i 4. model w matrycy
01 / WERDYKT INŻYNIERYJNY ROBOID

Kiedy wybrać 1X NEO, a kiedy Tesla Optimus?

SCENARIUSZ A // REKOMENDACJA DLA 1X NEO

Wybierz 1X NEO, jeśli:

  • [+] Szukasz najlżejszego pełnowymiarowego humanoida (30 kg) o poziomie hałasu poniżej 40 dB
  • [+] Interesuje Cię udział w programie Pioneer / Early Access do zastosowań asystujących

GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (1X NEO):

  • • Najdłuższy czas pracy na baterii w klasie (4 godziny)
  • • Niska masa własna (30 kg) i bezpieczne, miękkie poszycie
  • • Zaawansowane dłonie manipulacyjne (20 DoF)
SCENARIUSZ B // REKOMENDACJA DLA TESLA OPTIMUS

Wybierz Tesla Optimus, jeśli:

  • [+] Analizujesz długoterminowy benchmark kosztowy i technologiczny dla sektora produkcyjnego
  • [+] Oczekujesz wysokiego udźwigu (20 kg) i dłoni o 22 stopniach swobody

GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (Tesla Optimus):

  • • Obserwacja kolejnych generacji i warunków komercjalizacji
  • • Zweryfikowany profil techniczny producenta Tesla (USA)
  • • Pełna kalkulacja Landed Cost PL i wsparcie doboru części zamiennych w ROBOID
02 / ZESTAWIENIE PARAMETRÓW TECHNICZNYCH I TCO

Tabela porównawcza: 1X NEO vs Tesla Optimus

KRYTERIUM PORÓWNANIA 1X NEO Tesla Optimus
Typ konstrukcji
Humanoid domowy bio-inspirowany
Humanoid ogólnego przeznaczenia (Gen 2/3)
Cena początkowa w PL
od 88 500 PLN (szacunkowo)
★ Najniższy próg wejścia
od 135 000 PLN (szacunkowo)
Wysokość / Masa
165 cm / 30 kg
★ Najlżejszy humanoid
173 cm / 57 kg
Stopnie swobody (DoF)
32 DoF ciała + 20 DoF dłoni
50 DoF ciała + 22 DoF dłoni
★ Największa zwinność
Udźwig roboczy (Payload)
20 kg
★ Lider udźwigu
20 kg
Czas pracy na baterii
4 h
★ Najdłuższy czas pracy
4 h
Radar 3D LiDAR
Wyłącznie kamery wizyjne
Wyłącznie kamery wizyjne
Jednostka obliczeniowa
NVIDIA Drive Thor AI Chip
Układ Tesla FSD AI SoC z sieciami neuronowymi end-to-end
Otwarte SDK / ROS2
Modele fundamentowe embodied AI, teleoperacja VR, subskrypcja chmurowa
Zamknięty ekosystem Tesla AI (uczenie przez demonstrację i symulację)
Dostępność i dostawa
Preorder (dostawy 2026/2027) (Program Early Access)
Projekt obserwowany (brak dystrybucji w PL) (Brak otwartych dostaw w UE (monitoring rynku))
Okres zwrotu ROI (2 zmiany, 38 PLN/h) 7.5 miesięcy (3-letni bilans: 338 633 PLN) 11.4 miesięcy (3-letni bilans: 292 133 PLN)
04 / PYTANIA PRZED ZAKUPEM

Pytania i odpowiedzi inżynieryjne. 1X NEO vs Tesla Optimus.

Jaka jest różnica w cenie Landed Cost w Polsce między 1X NEO a Tesla Optimus? +

Różnica w szacowanym progu wejścia (Landed Cost PL z cłem TARIC i transportem lotniczym DG) wynosi 46 500 PLN. Model 1X NEO kosztuje od 88 500 PLN (szacunkowo), natomiast Tesla Optimus od 135 000 PLN (szacunkowo). Tańszym wyborem na start jest 1X NEO.

Który model ma większy udźwig i więcej stopni swobody: 1X NEO czy Tesla Optimus? +

Pod względem udźwigu roboczego prowadzi 1X NEO (1X NEO: 20 kg vs Tesla Optimus: 20 kg). Pod względem liczby stopni swobody przewagę ma Tesla Optimus (1X NEO: 32 DoF vs Tesla Optimus: 50 DoF).

Jak wygląda okres zwrotu (ROI) przy pracy 2-zmianowej dla 1X NEO vs Tesla Optimus? +

Przy założeniu pracy przez 16 godzin dziennie (2 zmiany) i stawce zastępowanej pracy 38 PLN/h, szacowany czas zwrotu nakładu CAPEX dla 1X NEO wynosi 7.5 mies. (zysk 3-letni netto: 338 633 PLN), a dla Tesla Optimus wynosi 11.4 mies. (zysk 3-letni netto: 292 133 PLN).

Czy przed wyborem 1X NEO lub Tesla Optimus można przetestować oba modele w Polsce? +

Tak — w ROBOID przygotowujemy niezależny brief wdrożeniowy, weryfikujemy dostępność egzemplarzy demonstracyjnych w Polsce i Unii Europejskiej oraz zestawiamy oferty zakupu, leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego dla obu modeli.

POWIĄZANE POJEDYNKI TECHNICZNE

Sprawdź inne porównania 1-na-1

Wszystkie 20 porównań
EDUKACJA I LABORATORIA R&D

Unitree G1 Standard vs Unitree R1

Unitree G1 Standard (132 cm, 35 kg) oferuje dojrzalszy ekosystem demonstracyjny i wyższy zasięg ramion, natomiast Unitree R1 (123 cm, 29 kg, 26 DoF) stanowi lżejszy i tańszy próg wejścia dla kół naukowych i pracowni dydaktycznych.

Δ 20 000 PLN Porównaj ↗
KOMPAKTOWY VS PEŁNOWYMIAROWY

Unitree G1 Standard vs Unitree H2 Edu

Unitree G1 to mobilna, bezpieczna w małych pomieszczeniach platforma o masie 35 kg, podczas gdy Unitree H2 Edu (180 cm, 70 kg, 31 DoF, 360 Nm) to pełnowymiarowa maszyna heavy-duty zdolna do operowania na wysokości standardowych stołów przemysłowych i regałów.

Δ 170 099 PLN Porównaj ↗
PRZEMYSŁ I LOGISTYKA 3PL

Agility Digit 5 vs Apptronik Apollo 2

Agility Digit 5 jest wyspecjalizowany w transporcie pojemników KLT i integracji z WMS poprzez Agility Arc, natomiast Apptronik Apollo 2 stawia na modułowość (wersja dwunożna lub stacjonarna), baterię Hot-Swap 4h i manipulację przy linii montażowej.

Δ 430 000 PLN Porównaj ↗
AUTOMOTIVE I HEAVY INDUSTRY

Boston Dynamics Atlas vs UBTECH Walker S2

Elektryczny Boston Dynamics Atlas (190 cm, 90 kg, udźwig ciągły 30 kg, IP65) reprezentuje najwyższą moc mechaniczną i zakres ruchu ponad ludzką anatomię, natomiast UBTECH Walker S2 (52 DoF) wyróżnia się 3-minutową automatyczną stacją wymiany baterii i zaawansowanymi dłońmi 24-DoF.

Δ 660 000 PLN Porównaj ↗
RECEPCJA, HOTELE I SHOWROOMY

AGIBOT A2 vs UBTECH Walker C

AGIBOT A2 (169 cm, 69 kg, 40 DoF) oferuje bardziej zaawansowaną ekspresję twarzy i moc obliczeniową 200 TOPS do interakcji w showroomach, natomiast UBTECH Walker C (163 cm, 43 kg) jest o 26 kg lżejszy i zoptymalizowany pod wielogodzinne oprowadzanie gości po pawilonach.

Δ 34 000 PLN Porównaj ↗
BADANIA LOKOMOCJI I PHYSICAL AI

AGIBOT X2 Ultra vs Booster T1

AGIBOT X2 Ultra (131 cm, 39 kg, 30 DoF) łączy dynamiczne pokazy ze sterowaniem aplikacyjnym, natomiast Booster T1 (118 cm, 30 kg, 23 DoF) to pancerna platforma do treningu Reinforcement Learning z układem Jetson AGX Orin 200 TOPS.

Δ 30 000 PLN Porównaj ↗
/
Skrót: Ctrl+K / slash (/) Pełny katalog (1047 modeli) ↗