TurtleBot 4 (Standard) vs Quince.
Porównanie techniczne, Landed Cost PL i werdykt wdrożeniowy.
Clearpath TurtleBot 4 (baza iRobot Create 3, ROS 2 Humble) to wzorcowa platforma do nauki algorytmów SLAM i nawigacji mobilnej w laboratoriach, natomiast Quince to opancerzony japoński robot gąsienicowy sprawdzony w misjach zwiadowczych po katastrofie w Fukushimie.
TurtleBot 4 (Standard)
TurtleBot 4 (Standard) marki Clearpath Robotics (Rockwell Automation) (Dania) to zaawansowany robot edukacyjny / platforma badawcza o udźwigu nominalnym 0.5 kg i masie 3.9 kg. Zaprojektowany z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej powtarzalności oraz stabilności operacyjnej z czasem pracy do 2.0 h.
Quince
Quince marki Chiba Institute of Technology (fuRo) (Dania) to zaawansowany robot wojskowy / ratowniczy o udźwigu nominalnym 20.0 kg i masie 32.0 kg. Zaprojektowany z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej powtarzalności oraz stabilności operacyjnej z czasem pracy do 5.0 h.
Kiedy wybrać TurtleBot 4 (Standard), a kiedy Quince?
Wybierz TurtleBot 4 (Standard), jeśli:
- [+] Uczelnia lub koło naukowe prowadzi zajęcia z podstaw robotyki mobilnej, ROS 2, Pythona i C++
- [+] Platforma porusza się po gładkich posadzkach laboratoryjnych, wykładzinach i rampach
- [+] Wymagane jest otwarte oprogramowanie, kamera OAK-D-Pro i skaner LiDAR 2D w standardzie
GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (TurtleBot 4 (Standard)):
- • Optymalny stosunek masy własnej (3.9 kg) do udźwigu użytecznego (0.5 kg)
- • Otwarta architektura kodu źródłowego i przejrzysty schemat elektryczny do celów dydaktycznych ze wsparciem środowiska sterowania Clearpath Robotics (Rockwell Automation)
- • Odporność mechaniczna i szczelność w klasie IP54 dostosowana do pracy obiektowej
Wybierz Quince, jeśli:
- [+] Robot musi pokonywać gruzowiska, strome schody o kącie 45 stopni i przeszkody terenowe w misjach ratowniczych
- [+] Wymagane są aktywne gąsienice pomocnicze (flippery) stabilizujące korpus na przeszkodach
- [+] Misja wymaga pracy w strefach skażenia radiologicznego, chemicznego lub termicznego
GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (Quince):
- • Optymalny stosunek masy własnej (32.0 kg) do udźwigu użytecznego (20.0 kg)
- • Niezrównana odporność mechaniczna na pył, wodę (IP67) oraz upadki z wysokości ze wsparciem środowiska sterowania Chiba Institute of Technology (fuRo)
- • Odporność mechaniczna i szczelność w klasie IP54 dostosowana do pracy obiektowej
Tabela porównawcza: TurtleBot 4 (Standard) vs Quince
| KRYTERIUM PORÓWNANIA | TurtleBot 4 (Standard) | Quince |
|---|---|---|
| Typ konstrukcji | Robot edukacyjny / STEM | Robot wojskowy i ratowniczy |
| Cena początkowa w PL | od 13 000 PLN (szacunkowo)
★ Najniższy próg wejścia | od 320 000 PLN (szacunkowo) |
| Wysokość / Masa | 3.9 kg | 32 kg |
| Stopnie swobody (DoF) | 5 DoF ciała
★ Największa zwinność | 5 DoF ciała |
| Udźwig roboczy (Payload) | 0.5 kg | 20 kg
★ Lider udźwigu |
| Czas pracy na baterii | 2 h | 5 h
★ Najdłuższy czas pracy |
| Radar 3D LiDAR | Wbudowany 3D/4D LiDAR | Wyłącznie kamery wizyjne |
| Jednostka obliczeniowa | Dedykowany sterownik czasu rzeczywistego Clearpath Robotics (Rockwell Automation) | Dedykowany sterownik czasu rzeczywistego Chiba Institute of Technology (fuRo) |
| Otwarte SDK / ROS2 | API producenta, protokół CAN/Ethernet, wsparcie ROS 2 | API producenta, protokół CAN/Ethernet, wsparcie ROS 2 |
| Dostępność i dostawa | Dostępny w Polsce (dystrybucja B2B) (Dostawa 14-30 dni roboczych) | Dostępny w Polsce (dystrybucja B2B) (Dostawa 14-30 dni roboczych) |
| Okres zwrotu ROI (2 zmiany, 38 PLN/h) | 1.1 miesięcy (3-letni bilans: 414 133 PLN) | 27 miesięcy (3-letni bilans: 107 133 PLN) |
Pytania i odpowiedzi inżynieryjne. TurtleBot 4 (Standard) vs Quince.
Jaka jest różnica w cenie Landed Cost w Polsce między TurtleBot 4 (Standard) a Quince? +
Różnica w szacowanym progu wejścia (Landed Cost PL z cłem TARIC i transportem lotniczym DG) wynosi 307 000 PLN. Model TurtleBot 4 (Standard) kosztuje od 13 000 PLN (szacunkowo), natomiast Quince od 320 000 PLN (szacunkowo). Tańszym wyborem na start jest TurtleBot 4 (Standard).
Który model ma większy udźwig i więcej stopni swobody: TurtleBot 4 (Standard) czy Quince? +
Pod względem udźwigu roboczego prowadzi Quince (TurtleBot 4 (Standard): 0.5 kg vs Quince: 20 kg). Pod względem liczby stopni swobody przewagę ma TurtleBot 4 (Standard) (TurtleBot 4 (Standard): 5 DoF vs Quince: 5 DoF).
Jak wygląda okres zwrotu (ROI) przy pracy 2-zmianowej dla TurtleBot 4 (Standard) vs Quince? +
Przy założeniu pracy przez 16 godzin dziennie (2 zmiany) i stawce zastępowanej pracy 38 PLN/h, szacowany czas zwrotu nakładu CAPEX dla TurtleBot 4 (Standard) wynosi 1.1 mies. (zysk 3-letni netto: 414 133 PLN), a dla Quince wynosi 27 mies. (zysk 3-letni netto: 107 133 PLN).
Czy przed wyborem TurtleBot 4 (Standard) lub Quince można przetestować oba modele w Polsce? +
Tak — w ROBOID przygotowujemy niezależny brief wdrożeniowy, weryfikujemy dostępność egzemplarzy demonstracyjnych w Polsce i Unii Europejskiej oraz zestawiamy oferty zakupu, leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego dla obu modeli.
Sprawdź inne porównania 1-na-1
Unitree G1 Standard vs Unitree R1
Unitree G1 Standard (132 cm, 35 kg) oferuje dojrzalszy ekosystem demonstracyjny i wyższy zasięg ramion, natomiast Unitree R1 (123 cm, 29 kg, 26 DoF) stanowi lżejszy i tańszy próg wejścia dla kół naukowych i pracowni dydaktycznych.
Unitree G1 Standard vs Unitree H2 Edu
Unitree G1 to mobilna, bezpieczna w małych pomieszczeniach platforma o masie 35 kg, podczas gdy Unitree H2 Edu (180 cm, 70 kg, 31 DoF, 360 Nm) to pełnowymiarowa maszyna heavy-duty zdolna do operowania na wysokości standardowych stołów przemysłowych i regałów.
Agility Digit 5 vs Apptronik Apollo 2
Agility Digit 5 jest wyspecjalizowany w transporcie pojemników KLT i integracji z WMS poprzez Agility Arc, natomiast Apptronik Apollo 2 stawia na modułowość (wersja dwunożna lub stacjonarna), baterię Hot-Swap 4h i manipulację przy linii montażowej.
Boston Dynamics Atlas vs UBTECH Walker S2
Elektryczny Boston Dynamics Atlas (190 cm, 90 kg, udźwig ciągły 30 kg, IP65) reprezentuje najwyższą moc mechaniczną i zakres ruchu ponad ludzką anatomię, natomiast UBTECH Walker S2 (52 DoF) wyróżnia się 3-minutową automatyczną stacją wymiany baterii i zaawansowanymi dłońmi 24-DoF.
AGIBOT A2 vs UBTECH Walker C
AGIBOT A2 (169 cm, 69 kg, 40 DoF) oferuje bardziej zaawansowaną ekspresję twarzy i moc obliczeniową 200 TOPS do interakcji w showroomach, natomiast UBTECH Walker C (163 cm, 43 kg) jest o 26 kg lżejszy i zoptymalizowany pod wielogodzinne oprowadzanie gości po pawilonach.
AGIBOT X2 Ultra vs Booster T1
AGIBOT X2 Ultra (131 cm, 39 kg, 30 DoF) łączy dynamiczne pokazy ze sterowaniem aplikacyjnym, natomiast Booster T1 (118 cm, 30 kg, 23 DoF) to pancerna platforma do treningu Reinforcement Learning z układem Jetson AGX Orin 200 TOPS.