UR5e vs FANUC CRX-5iA.
Porównanie techniczne, Landed Cost PL i werdykt wdrożeniowy.
Universal Robots UR5e to najpopularniejszy na świecie cobot o udźwigu 5 kg i zasięgu 850 mm z dojrzałym ekosystemem akcesoriów UR+, natomiast FANUC CRX-5iA wyróżnia się 8-letnią bezobsługowością mechaniczną i klasą szczelności IP67.
UR5e
UR5e marki Universal Robots A/S (Dania) to zaawansowany cobot przemysłowy o udźwigu nominalnym 5.0 kg i masie 28.0 kg. Zaprojektowany z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej powtarzalności oraz stabilności operacyjnej z czasem pracy do 8.0 h.
FANUC CRX-5iA
FANUC CRX-5iA marki FANUC Corporation (Japonia) to zaawansowany cobot przemysłowy o udźwigu nominalnym 5.0 kg i masie 28.0 kg. Zaprojektowany z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej powtarzalności oraz stabilności operacyjnej z czasem pracy do 8.0 h.
Kiedy wybrać UR5e, a kiedy FANUC CRX-5iA?
Wybierz UR5e, jeśli:
- [+] Wymagasz integracji z szeroką bazą gotowych chwytaków próżniowych i elektrycznych UR+
- [+] Priorytetem jest precyzja pozycjonowania +/- 0.03 mm w aplikacjach laboratoryjnych
- [+] Planujesz częste przezbrajanie stanowiska z intuicyjnym uczeniem trajektorii
GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (UR5e):
- • Optymalny stosunek masy własnej (28.0 kg) do udźwigu użytecznego (5.0 kg)
- • Bezpieczna praca bezpośrednio przy operatorze bez kosztownych klatek wygrodzeniowych ze wsparciem środowiska sterowania Universal Robots A/S
- • Odporność mechaniczna i szczelność w klasie IP54 dostosowana do pracy obiektowej
Wybierz FANUC CRX-5iA, jeśli:
- [+] Stanowisko pracuje w trudnym środowisku z mgłą olejową i chłodziwem (szczelność IP67)
- [+] Kluczowy jest zerowy koszt planowych przeglądów mechanicznych przez pierwsze 8 lat
- [+] Preferujesz programowanie na dedykowanym przemysłowym tablecie FANUC
GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (FANUC CRX-5iA):
- • Optymalny stosunek masy własnej (28.0 kg) do udźwigu użytecznego (5.0 kg)
- • Bezpieczna praca bezpośrednio przy operatorze bez kosztownych klatek wygrodzeniowych ze wsparciem środowiska sterowania FANUC Corporation
- • Odporność mechaniczna i szczelność w klasie IP54 dostosowana do pracy obiektowej
Tabela porównawcza: UR5e vs FANUC CRX-5iA
| KRYTERIUM PORÓWNANIA | UR5e | FANUC CRX-5iA |
|---|---|---|
| Typ konstrukcji | Cobot (ramię współpracujące) | Cobot (ramię współpracujące) |
| Cena początkowa w PL | od 127 600 PLN (szacunkowo) | od 78 000 PLN (szacunkowo)
★ Najniższy próg wejścia |
| Wysokość / Masa | 28 kg | 28 kg |
| Stopnie swobody (DoF) | 6 DoF ciała
★ Największa zwinność | 6 DoF ciała |
| Udźwig roboczy (Payload) | 5 kg
★ Lider udźwigu | 5 kg |
| Czas pracy na baterii | 8 h
★ Najdłuższy czas pracy | 8 h |
| Radar 3D LiDAR | Wyłącznie kamery wizyjne | Wyłącznie kamery wizyjne |
| Jednostka obliczeniowa | Dedykowany sterownik czasu rzeczywistego Universal Robots A/S | Dedykowany sterownik czasu rzeczywistego FANUC Corporation |
| Otwarte SDK / ROS2 | API producenta, protokół CAN/Ethernet, wsparcie ROS 2 | API producenta, protokół CAN/Ethernet, wsparcie ROS 2 |
| Dostępność i dostawa | Dostępny w Polsce (dystrybucja B2B) (Dostawa 14-30 dni roboczych) | Dostępny w Polsce (dystrybucja B2B) (Dostawa 14-30 dni roboczych) |
| Okres zwrotu ROI (2 zmiany, 38 PLN/h) | 10.8 miesięcy (3-letni bilans: 299 533 PLN) | 6.6 miesięcy (3-letni bilans: 349 133 PLN) |
Pytania i odpowiedzi inżynieryjne. UR5e vs FANUC CRX-5iA.
Jaka jest różnica w cenie Landed Cost w Polsce między UR5e a FANUC CRX-5iA? +
Różnica w szacowanym progu wejścia (Landed Cost PL z cłem TARIC i transportem lotniczym DG) wynosi 49 600 PLN. Model UR5e kosztuje od 127 600 PLN (szacunkowo), natomiast FANUC CRX-5iA od 78 000 PLN (szacunkowo). Tańszym wyborem na start jest FANUC CRX-5iA.
Który model ma większy udźwig i więcej stopni swobody: UR5e czy FANUC CRX-5iA? +
Pod względem udźwigu roboczego prowadzi UR5e (UR5e: 5 kg vs FANUC CRX-5iA: 5 kg). Pod względem liczby stopni swobody przewagę ma UR5e (UR5e: 6 DoF vs FANUC CRX-5iA: 6 DoF).
Jak wygląda okres zwrotu (ROI) przy pracy 2-zmianowej dla UR5e vs FANUC CRX-5iA? +
Przy założeniu pracy przez 16 godzin dziennie (2 zmiany) i stawce zastępowanej pracy 38 PLN/h, szacowany czas zwrotu nakładu CAPEX dla UR5e wynosi 10.8 mies. (zysk 3-letni netto: 299 533 PLN), a dla FANUC CRX-5iA wynosi 6.6 mies. (zysk 3-letni netto: 349 133 PLN).
Czy przed wyborem UR5e lub FANUC CRX-5iA można przetestować oba modele w Polsce? +
Tak — w ROBOID przygotowujemy niezależny brief wdrożeniowy, weryfikujemy dostępność egzemplarzy demonstracyjnych w Polsce i Unii Europejskiej oraz zestawiamy oferty zakupu, leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego dla obu modeli.
Sprawdź inne porównania 1-na-1
Unitree G1 Standard vs Unitree R1
Unitree G1 Standard (132 cm, 35 kg) oferuje dojrzalszy ekosystem demonstracyjny i wyższy zasięg ramion, natomiast Unitree R1 (123 cm, 29 kg, 26 DoF) stanowi lżejszy i tańszy próg wejścia dla kół naukowych i pracowni dydaktycznych.
Unitree G1 Standard vs Unitree H2 Edu
Unitree G1 to mobilna, bezpieczna w małych pomieszczeniach platforma o masie 35 kg, podczas gdy Unitree H2 Edu (180 cm, 70 kg, 31 DoF, 360 Nm) to pełnowymiarowa maszyna heavy-duty zdolna do operowania na wysokości standardowych stołów przemysłowych i regałów.
Agility Digit 5 vs Apptronik Apollo 2
Agility Digit 5 jest wyspecjalizowany w transporcie pojemników KLT i integracji z WMS poprzez Agility Arc, natomiast Apptronik Apollo 2 stawia na modułowość (wersja dwunożna lub stacjonarna), baterię Hot-Swap 4h i manipulację przy linii montażowej.
Boston Dynamics Atlas vs UBTECH Walker S2
Elektryczny Boston Dynamics Atlas (190 cm, 90 kg, udźwig ciągły 30 kg, IP65) reprezentuje najwyższą moc mechaniczną i zakres ruchu ponad ludzką anatomię, natomiast UBTECH Walker S2 (52 DoF) wyróżnia się 3-minutową automatyczną stacją wymiany baterii i zaawansowanymi dłońmi 24-DoF.
AGIBOT A2 vs UBTECH Walker C
AGIBOT A2 (169 cm, 69 kg, 40 DoF) oferuje bardziej zaawansowaną ekspresję twarzy i moc obliczeniową 200 TOPS do interakcji w showroomach, natomiast UBTECH Walker C (163 cm, 43 kg) jest o 26 kg lżejszy i zoptymalizowany pod wielogodzinne oprowadzanie gości po pawilonach.
AGIBOT X2 Ultra vs Booster T1
AGIBOT X2 Ultra (131 cm, 39 kg, 30 DoF) łączy dynamiczne pokazy ze sterowaniem aplikacyjnym, natomiast Booster T1 (118 cm, 30 kg, 23 DoF) to pancerna platforma do treningu Reinforcement Learning z układem Jetson AGX Orin 200 TOPS.