Przejdź do treści
RAPORT HEAD-TO-HEAD // MOTORYZACYJNI GIGANCI AI

XPENG IRON vs Tesla Optimus.
Porównanie techniczne, Landed Cost PL i werdykt wdrożeniowy.

Zarówno Tesla, jak i XPENG przenoszą technologie autonomicznej jazdy do robotyki humanoidalnej: XPENG IRON deklaruje rekordowe 76 stopni swobody (w tym dłonie 21-DoF) i czip Turing AI, podczas gdy Tesla Optimus stawia na masową skalowalność produkcyjną i baterię 2.3 kWh.

MODEL A // XPENG (Chiny) Projekt obserwowany
XPENG IRON

XPENG IRON

Projekt humanoida rozwijany przez XPENG. Uruchomienie linii produkcyjnej jest sygnałem rozwoju, a dostępność dla konkretnego klienta pozostaje osobnym pytaniem.

CENA LANDED COST PL od 310 000 PLN (szacunkowo)
ZWROT (2 ZMIANY) 26.1 mies.
MODEL B // Tesla (USA) Projekt obserwowany
Tesla Optimus

Tesla Optimus

Projekt humanoida ogólnego przeznaczenia. Istotny punkt obserwacji rynku, ale bez potwierdzonej tutaj oferty dla polskiego klienta B2B.

CENA LANDED COST PL od 135 000 PLN (szacunkowo)
ZWROT (2 ZMIANY) 11.4 mies.
01 / RÓŻNICA CAPEX (LANDED COST) 175 000 PLN Tańszy próg wejścia: Tesla Optimus
02 / SWOBODA KINEMATYCZNA (DOF) 76 vs 50 DoF Przewaga osi ruchu: XPENG IRON
03 / UDŹWIG ROBOCZY 15 kg vs 20 kg Wyższa nośność: Tesla Optimus
04 / INTERAKTYWNA MATRYCA 4 MODELI Dodaj 3. i 4. model w matrycy
01 / WERDYKT INŻYNIERYJNY ROBOID

Kiedy wybrać XPENG IRON, a kiedy Tesla Optimus?

SCENARIUSZ A // REKOMENDACJA DLA XPENG IRON

Wybierz XPENG IRON, jeśli:

  • [+] Analizujesz konstrukcje o najwyższej liczbie stopni swobody dłoni (21 DoF na jedną rękę)
  • [+] Śledzisz wdrożenia w azjatyckim łańcuchu dostaw automotive

GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (XPENG IRON):

  • • Obserwacja przejścia od demonstracji do dostaw
  • • Zweryfikowany profil techniczny producenta XPENG (Chiny)
  • • Pełna kalkulacja Landed Cost PL i wsparcie doboru części zamiennych w ROBOID
SCENARIUSZ B // REKOMENDACJA DLA TESLA OPTIMUS

Wybierz Tesla Optimus, jeśli:

  • [+] Interesuje Cię dłuższy czas pracy na baterii (4.0h vs 3.0h) i niższa masa (57 kg vs 70 kg)
  • [+] Obserwujesz rozwój sieci end-to-end FSD w zastosowaniach fabrycznych

GŁÓWNE ATUTY KONSTRUKCYJNE (Tesla Optimus):

  • • Obserwacja kolejnych generacji i warunków komercjalizacji
  • • Zweryfikowany profil techniczny producenta Tesla (USA)
  • • Pełna kalkulacja Landed Cost PL i wsparcie doboru części zamiennych w ROBOID
02 / ZESTAWIENIE PARAMETRÓW TECHNICZNYCH I TCO

Tabela porównawcza: XPENG IRON vs Tesla Optimus

KRYTERIUM PORÓWNANIA XPENG IRON Tesla Optimus
Typ konstrukcji
Humanoid przemysłowy 76-DoF
Humanoid ogólnego przeznaczenia (Gen 2/3)
Cena początkowa w PL
od 310 000 PLN (szacunkowo)
od 135 000 PLN (szacunkowo)
★ Najniższy próg wejścia
Wysokość / Masa
178 cm / 70 kg
173 cm / 57 kg
★ Najlżejszy humanoid
Stopnie swobody (DoF)
76 DoF ciała + 42 DoF dłoni
★ Największa zwinność
50 DoF ciała + 22 DoF dłoni
Udźwig roboczy (Payload)
15 kg
20 kg
★ Lider udźwigu
Czas pracy na baterii
3 h
4 h
★ Najdłuższy czas pracy
Radar 3D LiDAR
Wyłącznie kamery wizyjne
Wyłącznie kamery wizyjne
Jednostka obliczeniowa
Układ XPENG Turing AI Chip (40-rdzeniowy procesor neuronowy)
Układ Tesla FSD AI SoC z sieciami neuronowymi end-to-end
Otwarte SDK / ROS2
Wewnętrzny stos AI XPENG testowany na liniach montażowych EV
Zamknięty ekosystem Tesla AI (uczenie przez demonstrację i symulację)
Dostępność i dostawa
Projekt obserwowany (wdrożenia własne producenta) (Brak potwierdzonej daty dostaw do PL)
Projekt obserwowany (brak dystrybucji w PL) (Brak otwartych dostaw w UE (monitoring rynku))
Okres zwrotu ROI (2 zmiany, 38 PLN/h) 26.1 miesięcy (3-letni bilans: 117 133 PLN) 11.4 miesięcy (3-letni bilans: 292 133 PLN)
04 / PYTANIA PRZED ZAKUPEM

Pytania i odpowiedzi inżynieryjne. XPENG IRON vs Tesla Optimus.

Jaka jest różnica w cenie Landed Cost w Polsce między XPENG IRON a Tesla Optimus? +

Różnica w szacowanym progu wejścia (Landed Cost PL z cłem TARIC i transportem lotniczym DG) wynosi 175 000 PLN. Model XPENG IRON kosztuje od 310 000 PLN (szacunkowo), natomiast Tesla Optimus od 135 000 PLN (szacunkowo). Tańszym wyborem na start jest Tesla Optimus.

Który model ma większy udźwig i więcej stopni swobody: XPENG IRON czy Tesla Optimus? +

Pod względem udźwigu roboczego prowadzi Tesla Optimus (XPENG IRON: 15 kg vs Tesla Optimus: 20 kg). Pod względem liczby stopni swobody przewagę ma XPENG IRON (XPENG IRON: 76 DoF vs Tesla Optimus: 50 DoF).

Jak wygląda okres zwrotu (ROI) przy pracy 2-zmianowej dla XPENG IRON vs Tesla Optimus? +

Przy założeniu pracy przez 16 godzin dziennie (2 zmiany) i stawce zastępowanej pracy 38 PLN/h, szacowany czas zwrotu nakładu CAPEX dla XPENG IRON wynosi 26.1 mies. (zysk 3-letni netto: 117 133 PLN), a dla Tesla Optimus wynosi 11.4 mies. (zysk 3-letni netto: 292 133 PLN).

Czy przed wyborem XPENG IRON lub Tesla Optimus można przetestować oba modele w Polsce? +

Tak — w ROBOID przygotowujemy niezależny brief wdrożeniowy, weryfikujemy dostępność egzemplarzy demonstracyjnych w Polsce i Unii Europejskiej oraz zestawiamy oferty zakupu, leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego dla obu modeli.

POWIĄZANE POJEDYNKI TECHNICZNE

Sprawdź inne porównania 1-na-1

Wszystkie 20 porównań
EDUKACJA I LABORATORIA R&D

Unitree G1 Standard vs Unitree R1

Unitree G1 Standard (132 cm, 35 kg) oferuje dojrzalszy ekosystem demonstracyjny i wyższy zasięg ramion, natomiast Unitree R1 (123 cm, 29 kg, 26 DoF) stanowi lżejszy i tańszy próg wejścia dla kół naukowych i pracowni dydaktycznych.

Δ 20 000 PLN Porównaj ↗
KOMPAKTOWY VS PEŁNOWYMIAROWY

Unitree G1 Standard vs Unitree H2 Edu

Unitree G1 to mobilna, bezpieczna w małych pomieszczeniach platforma o masie 35 kg, podczas gdy Unitree H2 Edu (180 cm, 70 kg, 31 DoF, 360 Nm) to pełnowymiarowa maszyna heavy-duty zdolna do operowania na wysokości standardowych stołów przemysłowych i regałów.

Δ 170 099 PLN Porównaj ↗
PRZEMYSŁ I LOGISTYKA 3PL

Agility Digit 5 vs Apptronik Apollo 2

Agility Digit 5 jest wyspecjalizowany w transporcie pojemników KLT i integracji z WMS poprzez Agility Arc, natomiast Apptronik Apollo 2 stawia na modułowość (wersja dwunożna lub stacjonarna), baterię Hot-Swap 4h i manipulację przy linii montażowej.

Δ 430 000 PLN Porównaj ↗
AUTOMOTIVE I HEAVY INDUSTRY

Boston Dynamics Atlas vs UBTECH Walker S2

Elektryczny Boston Dynamics Atlas (190 cm, 90 kg, udźwig ciągły 30 kg, IP65) reprezentuje najwyższą moc mechaniczną i zakres ruchu ponad ludzką anatomię, natomiast UBTECH Walker S2 (52 DoF) wyróżnia się 3-minutową automatyczną stacją wymiany baterii i zaawansowanymi dłońmi 24-DoF.

Δ 660 000 PLN Porównaj ↗
RECEPCJA, HOTELE I SHOWROOMY

AGIBOT A2 vs UBTECH Walker C

AGIBOT A2 (169 cm, 69 kg, 40 DoF) oferuje bardziej zaawansowaną ekspresję twarzy i moc obliczeniową 200 TOPS do interakcji w showroomach, natomiast UBTECH Walker C (163 cm, 43 kg) jest o 26 kg lżejszy i zoptymalizowany pod wielogodzinne oprowadzanie gości po pawilonach.

Δ 34 000 PLN Porównaj ↗
BADANIA LOKOMOCJI I PHYSICAL AI

AGIBOT X2 Ultra vs Booster T1

AGIBOT X2 Ultra (131 cm, 39 kg, 30 DoF) łączy dynamiczne pokazy ze sterowaniem aplikacyjnym, natomiast Booster T1 (118 cm, 30 kg, 23 DoF) to pancerna platforma do treningu Reinforcement Learning z układem Jetson AGX Orin 200 TOPS.

Δ 30 000 PLN Porównaj ↗
/
Skrót: Ctrl+K / slash (/) Pełny katalog (1047 modeli) ↗