ZESTAWIENIE PORÓWNAWCZE CEN I DOSTĘPNOŚCI W POLSCE
| Model | Cena Landed Cost PL (szacunkowo, z cłem) | Status dostawy | Kanał dystrybucji |
|---|---|---|---|
| Universal Robots UR10e | od 145 000 PLN | Magazyn PL (48h) | Katalog Dystrybucyjny UR Polska |
| Fanuc CRX-10iA | od 138 000 PLN | Dostępny od ręki | Fanuc Polska Sp. z o.o. |
| Doosan M1013 | od 139 000 PLN | Dostawa 7-14 dni | Oficjalna sieć Doosan Robotics PL |
| Fanuc CRX-10iA/L (Zasięg 1418 mm) | od 152 000 PLN | Dostępny od ręki | Fanuc Polska Sp. z o.o. |
Dlaczego kategoria 10-12,5 kg to absolutny standard przemysłowy w Polsce?
W polskim przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, metalurgicznym i e-commerce segment cobotów o udźwigu 10 do 12,5 kg i zasięgu w okolicach 1300 mm stanowi ponad 60% wszystkich wdrożeń robotów współpracujących.
Wynika to bezpośrednio z geometrii standardowej europalety (1200 x 800 mm) oraz palety przemysłowej ISO (1200 x 1000 mm). Aby ramię mogło odłożyć karton w przeciwległym narożniku palety przy standardowej wysokości stosu do 1800-2100 mm, minimalny zasięg kinematyczny sfery roboczej musi wynosić co najmniej 1250-1300 mm.
Trzy konstrukcje zdominowały ten segment w Europie Środkowej: duński prekursor Universal Robots UR10e, japoński gigant niezawodności Fanuc CRX-10iA oraz południowokoreański lider precyzji Doosan Robotics M1013.
Jak różnią się sensory momentu i mechanika bezpieczeństwa w UR, Fanuc i Doosan?
Choć wszystkie trzy konstrukcje spełniają wymagania norm PN-EN ISO 10218-1 oraz ISO/TS 15066 w trybie ograniczenia mocy i siły (PFL - Power and Force Limiting), zrealizowały ten wymóg w diametralnie odmienny sposób konstrukcyjny:
Universal Robots UR10e posiada zintegrowany 6-osiowy czujnik siły i momentu (F/T Sensor) zamontowany w kołnierzu narzędziowym nadgarstka (Axis 6), podczas gdy detekcja kolizji w korpusie i ramionach bazuje na ciągłym pomiarze prądu pobieranego przez bezszczotkowe serwomotory BLDC i estymacji oporów mechanicznych w czasie rzeczywistym (500 Hz).
Fanuc CRX-10iA wykorzystuje sprawdzoną japońską architekturę zoptymalizowanych silników synchronicznych AC z precyzyjnymi enkoderami absolutnymi. Bezpieczeństwo kolizyjne bazuje na algorytmie obciążeniowym Contact Stop. Atutem konstrukcyjnym Fanuca jest deklarowana bezobsługowość mechaniczna przez 8 lat (brak konieczności wymiany smaru w przekładniach przy typowym obciążeniu roboczym).
Doosan M1013 jest konstrukcją najbardziej zaawansowaną mechatronicznie pod kątem bezpośredniego pomiaru sił. Posiada aż 6 dedykowanych tensometrycznych czujników momentu obrotowego (Torque Sensors) umieszczonych bezpośrednio w każdym pojedynczym przegubie ramienia. Pozwala to na wykrywanie sił bocznych rzędu 0,2 Nm, co czyni Doosana bezkonkurencyjnym w operacjach precyzyjnego montażu (np. pasowanie ciasne otworów, montaż kołków i sprężyn).
- UR10e: 6-osiowy sensor F/T w nadgarstku, estymacja prądowa na osiach 1-5, oprogramowanie Polyscope z wbudowanymi kreatorami paletyzacji.
- Fanuc CRX-10iA: Enkodery wysokiej rozdzielczości, szczelność IP67 na całym ramieniu w standardzie, 8 lat bezobsługowości bez wymiany smaru.
- Doosan M1013: 6 czujników momentu w każdym przegubie (1-6), certyfikowane bezpieczeństwo poziomu PL e / Cat. 4, zaawansowane sterowanie impedancyjne.
Który cobot oferuje najprostszą integrację i programowanie na hali produkcyjnej?
Środowisko programistyczne determinuje koszt wdrożenia i czas szkolenia operatorów:
Universal Robots PolyScope to rynkowy wzorzec intuicyjności. Architektura modułowa UR+ (gotowe wtyczki URCap dla chwytaków, czujników i systemów wizyjnych) umożliwia uruchomienie stacji paletyzacji bez pisania ani jednej linijki kodu tekstowego. Operator definiuje wymiary kartonu, siatkę ułożenia na palecie i punkty pośrednie w graficznym wizardzie.
Fanuc CRX oferuje dwutorowe podejście: interfejs tabletowy z programowaniem blokowym metodą 'przeciągnij i upuść' (drag-and-drop) dla początkujących oraz pełną zgodność z tradycyjnym językiem Fanuc Karel / Teach Pendant dla inżynierów utrzymania ruchu znających standardowe roboty żółtej serii.
Doosan Dart-Suite oraz dedykowany Smart Touch Pendant oferują responsywny interfejs dotykowy oparty na systemie Android z gotowymi szablonami aplikacji (Palletizing, Machine Tending, Polishing). Dodatkowym atutem jest fizyczny pierścień z przyciskami funkcyjnymi (Cockpit) umieszczony bezpośrednio na nadgarstku robota, umożliwiający wprowadzanie punktów trajektorii bez sięgania po konsolę.
Jak wypada powtarzalność pozycjonowania wg ISO 9283 i sztywność ramienia?
Zgodnie z normą ISO 9283 badającą stabilność termiczną i powtarzalność punktu bazowego TCP (Tool Center Point) pod pełnym obciążeniem dynamicznym:
Fanuc CRX-10iA osiąga najwyższą sztywność kinematyczną i powtarzalność na poziomie +/- 0,04 mm. Sztywne aluminiowe odlewy redukują drgania na końcach trajektorii, co ma kluczowe znaczenie przy precyzyjnym wkładaniu detali do uchwytów tokarskich i frezarskich CNC.
Universal Robots UR10e osiąga powtarzalność +/- 0,05 mm. Zoptymalizowany profil przyspieszeń w najnowszym oprogramowaniu PolyScope 5.15 eliminuje zjawisko oscylacji nadgarstka przy gwałtownym hamowaniu z pełnym obciążeniem 12,5 kg.
Doosan M1013 legitymuje się powtarzalnością +/- 0,05 mm, jednak dzięki czujnikom momentu w osiach potrafi dynamicznie kompensować ugięcie ramienia pod wpływem zmiennej masy chwytanego detalu.
Podsumowanie i werdykt ROBOID: Który model wybrać do Twojego zakładu?
Wybór optymalnego cobota zależy od specyfiki stanowiska produkcyjnego:
Wybierz Universal Robots UR10e, jeśli priorytetem jest szybkie wdrożenie paletyzacji, bogaty ekosystem gotowych akcesoriów UR+ (chwytaki OnRobot, Robotiq, Schunk) oraz łatwość przezbrajania stacji przez operatorów bez wykształcenia automatycznego.
Wybierz Fanuc CRX-10iA, jeśli ramię ma pracować w trudnych warunkach środowiskowych (chłodziwo, mgła olejowa, pył metaliczny - norma IP67), w pobliżu obrabiarek CNC Fanuc Robodrill lub gdy priorytetem zarządu jest bezawaryjna praca przez dekadę bez kosztów serwisu mechanicznego.
Wybierz Doosan M1013, jeśli proces wymaga precyzyjnej kontroli siły docisku (montaż z pasowaniem, szlifowanie, polerowanie krzywoliniowe) oraz bezpośredniej współpracy ramię w ramię z operatorem w małej, ciasnej przestrzeni bez wygrodzeń.
Zweryfikuj wnioski z raportu na parametrach własnego zakładu
Skorzystaj z naszych kalkulatorów TCO/ROI, planera części zamiennych BOM (36 mies.) lub porównywarki modeli na żywo.
UR10e
UR10e marki Universal Robots A/S (Dania) to zaawansowany cobot przemysłowy o udźwigu nominalnym 12.5 kg i masie 28.0 kg. Zaprojektowany z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej powtarzalności oraz stabilności operacyjnej z czasem pracy do 8.0 h.
Powiązane analizy inżynieryjne
Chwytaki do cobotów OnRobot, Schunk, Robotiq i Piab: Wielki benchmark EOAT 2026. Podciśnienie vs Serwoelektryka
Porównanie technologii chwytakowych do robotów współpracujących (EOAT). Sprawdź różnice między chwytakami elektrycznymi serwo, podciśnieniowymi bezsprężarkowymi a pneumatycznymi Co-act wg ISO/TS 15066.
Ceny i FinanseCzy warto kupić robota humanoidalnego w 2026 roku? Analiza ROI, leasing, RaaS i prognoza cen do 2030
Chłodna kalkulacja biznesowa: dla kogo zakup humanoida w 2026 roku to pewny zysk z inwestycji, a kto powinien poczekać? Analiza kosztów RaaS, leasingu operacyjnego i trendu spadku cen o 40% rocznie.
Ewolucja TechnologiiHistoria robotów humanoidalnych: od Elektro i ASIMO po Figure 03 i Atlas Electric
Przełomowe momenty w rozwoju robotyki dwunożnej: Elektro z 1939 r., WABOT-1 na Uniwersytecie Waseda, 30 lat ewolucji Hondy ASIMO, hydraulika Boston Dynamics i rewolucja Physical AI w 2026 r.
Cenniki i FinansowanieIle kosztuje cobot w Polsce w 2026 roku? Kompletny cennik ramion, osprzętu i wdrożenia B2B
Szczegółowy cennik robotów współpracujących (cobotów) w Polsce w 2026 roku. Sprawdź koszty ramion 3-30 kg, chwytaków, integracji PLC, leasingu B2B oraz ulgi podatkowej na robotyzację CIT.
Wdrożenia PrzemysłoweKrytyczne części zamienne humanoida: Co najczęściej ulega zużyciu i jak zaplanować magazyn
Zestawienie podzespołów o najkrótszym interwale MTBF w robotach humanoidalnych i czworonożnych: od gumowych podeszew i wiązek przegubowych High-Flex po siłowniki kolanowe i pakiety Li-ion.
Ceny i FinanseNajtańszy robot humanoidalny w 2026 roku: Unitree R1 za $4,900 – czy to zabawka czy narzędzie edukacyjne?
Czy robot humanoidalny za 18 000 - 25 000 PLN netto nadaje się do czegokolwiek poza pokazem? Analiza możliwości Unitree R1, pułapek braku rąk zręcznościowych i kosztów ukrytych.
Standardy i BezpieczeństwoNorma ISO/TS 15066 i bezpieczeństwo cobota: Progi biomechaniczne, ocena ryzyka i certyfikacja CE w Polsce
Techniczny i prawny przewodnik po specyfikacji ISO/TS 15066 w polskim przemyśle. Poznaj dopuszczalne limity siły (N) i nacisku (N/cm2) dla 29 partii ciała, metodykę pomiarów biofantomowych oraz zasady nadania znaku CE.
Wdrożenia i AplikacjeObsługa obrabiarek CNC cobotem: Czas cyklu, podwójne chwytaki i zwrot z inwestycji (TCO) w 8 miesięcy
Przewodnik wdrożeniowy automatyzacji frezarek i tokarek CNC przy użyciu cobotów. Analiza podwójnych chwytaków EOAT, interfejsów sygnałowych I/O, wskaźnika OEE oraz realnego TCO i ROI w polskich zakładach obróbki skrawaniem.
Cenniki i FinansowanieUlga na robotyzację w praktyce: Jak odliczyć 150% kosztów cobota i paletyzacji (art. 38eb CIT). Przewodnik podatkowy B2B
Praktyczny przewodnik po uldze na robotyzację (art. 38eb CIT). Jak legalnie odliczyć 150% wydatków na cobota paletyzującego, chwytak, kolumnę windową, wdrożenie i szkolenia. Poznaj interpretacje KIS i formalną checklistę.
Rankingi i ZestawieniaRanking robotów humanoidalnych 2026: Top 10 modeli na świecie i w Polsce według Evidence Score
Niezależny ranking 10 czołowych platform humanoidalnych 2026 roku. Oceniamy udokumentowane godziny pracy w fabrykach, dojrzałość SDK, certyfikację CE/ISO i realną dostępność w Polsce.
Baza WiedzyRobot humanoidalny: co to jest, jak działa i gdzie pracuje w 2026 roku? Przewodnik IFR i B2B
Definicja robota humanoidalnego wg IFR, anatomia mechatroniczna (22-52 DoF), sensoryka LiDAR i kamery głębi oraz różnice między humanoidem, androidem a cobotem stacjonarnym.
Społeczeństwo i OpiekaRobot humanoidalny dla seniora: Opieka, samotność, asysta domowa i ramy prawne w Polsce
Czy robot może zaopiekować się starszą osobą? Analiza możliwości asystentów humanoidalnych w domach opieki, detekcja upadków, przypominanie o lekach i status wyrobu medycznego w Polsce.
Robotyka DomowaRobot humanoidalny w domu: Czy posprząta mieszkanie i ugotuje obiad w 2026 roku? Testy realne
Weryfikacja obietnic o robotach domowych. Wyniki 420 prób Figure w 30 domach, model 1X NEO za 20 000 USD i realny czas składania prania, zmywania naczyń oraz ścielenia łóżka.
Przemysł i ProdukcjaRobot humanoidalny w fabryce samochodów: Case study wdrożeń w BMW, Mercedes-Benz, NIO i Tesla
Rzeczywiste wnioski z testów fabrycznych robotów humanoidalnych w zakładach motoryzacyjnych. Czas cyklu, awaryjność MTBF, zadania montażowe i integracja z systemami MES.
Usługi i HospitalityRobot humanoidalny w sklepie, hotelu i szpitalu: Recepcja, concierge, logistyka lekowa i audyt ROI
Gdzie humanoidy w branży hospitality i healthcare przynoszą realną stopę zwrotu? Recepcja hotelowa, transport próbek laboratoryjnych i obsługa klienta w retailu.
Doradztwo ZakupoweRobot pies czy humanoid: Co wybrać do szkoły, na uczelnię i do firmy w 2026 roku?
Czworonóg czy maszyna dwunożna? Analiza stabilności (4 punkty podparcia vs bipedalizm), kosztów zakupu (9 900 PLN vs 79 900 PLN), ładowności i odporności na upadki w polskich warunkach.
Edukacja i NaukaRoboty humanoidalne na uczelniach w Polsce: PW, AGH, PŁ, PWr – granty badawcze, laboratoria i wyzwania
Jak polskie uczelnie techniczne wykorzystują roboty humanoidalne w badaniach nad sztuczną inteligencją? Finansowanie z grantów MEiN/NCN, integracja z ROS 2 i bariery zakupowe w zamówieniach publicznych.
Pojedynki TytanówTesla Optimus vs Boston Dynamics Atlas: Starcie wizji masowej produkcji z mistrzostwem mechatroniki
Zestawienie dwóch najbardziej zaawansowanych humanoidów świata: zoptymalizowanego pod wielkoseryjną produkcję Tesla Optimus z legendarnym elektrycznym Boston Dynamics Atlas (IP65, 360 DoF).
Porównania B2BUnitree G1 vs 1X NEO vs Figure 03: Porównanie 3 generacji humanoidów (Hardware, AI, Ceny)
Zestawienie trzech odmiennych filozofii robotyki: chińska masowa produkcja Unitree G1 (79 900 PLN), bezpieczny domowy asystent 1X NEO (30 kg) oraz fabryczna autonomia neuronowa Figure 03.
B+R i OprogramowanieArchitektura ROS 2, NVIDIA Isaac Lab i transfer Sim-to-Real w robotach humanoidalnych
Przewodnik dla zespołów R&D i laboratoriów akademickich: jak wygląda współczesny stos programistyczny humanoida od symulacji w MuJoCo i NVIDIA Isaac Lab po wdrożenie polityki RL na układzie Jetson Orin.
Serwis i EksploatacjaAkumulatory Li-ion w humanoidach: przepisy transportowe UN3481/UN3480, degradacja i bezpieczeństwo
Pakiety bateryjne robotów humanoidalnych przekraczają próg 100 Wh (często 800–2000 Wh), co klasyfikuje je jako towary niebezpieczne Class 9 ADR/IATA. Sprawdź, jak legalnie transportować, ładować i utylizować baterie.
Inżynieria WdrożeńNormy bezpieczeństwa ISO 10218, ISO/TS 15066 i dynamiczne strefy LiDAR wokół humanoidów
Jak pogodzić pracę dwunożnego robota o masie 65 kg z wymogami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE (oraz nowego Rozporządzenia Maszynowego UE 2023/1230)? Analizujemy separację prędkości i strefy bezpieczeństwa.
Inżynieria WdrożeńBezpieczeństwo i BHP przy pracy z robotem humanoidalnym: strefy pracy, żuraw asekuracyjny i E-Stop
Praktyczny przewodnik dla służb BHP i kierowników laboratoriów: jak wyznaczyć strefę buforową dla maszyny dwunożnej, kiedy suwnica asekuracyjna (Gantry) jest obowiązkowa i jak działa bezpieczne wygaszanie momentu (STO).
B+R i OprogramowanieDłonie zręczne (Dexterous Hands 11–22 DOF) vs chwytaki przemysłowe: co wybrać do humanoida?
Pięciopalczasta dłoń z czujnikami dotykowymi wygląda efektownie na filmach, ale w zadaniach przemysłowych często przegrywa z 2- lub 3-palczastym chwytakiem siłowym. Porównujemy koszty, trwałość i zastosowania.
Przewodnik ZakupowyGdzie kupić roboty Unitree w Polsce? x-kom vs Botland vs Megadron vs ROBOID B2B
Szczegółowe porównanie polskich kanałów sprzedaży robotów Unitree G1, Go2 i H2. Warunki gwarancji, czas dostawy, leasing B2B i wsparcie techniczne.
Inżynieria WdrożeńRobot humanoidalny vs wózek AMR i cobot stacjonarny: macierz decyzyjna ROI dla fabryk
Kiedy inwestycja w dwunożnego humanoida ma przewagę nad klasycznym wózkiem AMR lub cobotem na postumencie? Porównujemy przepustowość, wymagania posadzkowe, koszty integracji gniazda oraz elastyczność przezbrajania linii.
Wdrożenia PrzemysłoweHumanoid w magazynie 3PL i fabryce: Jak przygotować 30-dniowy pilotaż (Proof of Concept)
Praktyczny przewodnik dla dyrektorów logistyki i produkcji: jak wybrać gniazdo testowe, jakie metryki KPI mierzyć podczas pilotażu i dlaczego standardowe pojemniki KLT są kluczem do sukcesu.
Serwis i EksploatacjaKalibracja punktów zerowych (Zero-Point) i IMU w humanoidach po kolizji lub transporcie
Nawet przesunięcie punktu zerowego enkodera o 0,4 stopnia w stawie skokowym powoduje asymetrię chodu, przegrzewanie kolana i utratę równowagi. Wyjaśniamy, kiedy i jak wykonuje się kalibrację kinematyczną humanoida.
Inżynieria WdrożeńProtokół odbioru technicznego FAT i SAT dla robota humanoidalnego — checklista 24 punktów
Jak odebrać robota humanoidalnego od dostawcy, aby nie podpisać protokołu na jednostkę z ukrytym dryfem IMU, luzem przekładni lub zablokowanym SDK? Przedstawiamy standard odbioru FAT/SAT stosowany przez inżynierów ROBOID.
B+R i OprogramowanieJak przygotować OPZ do przetargu PZP na robota humanoidalnego dla politechniki lub instytutu?
Praktyczny poradnik dla wydziałów mechatroniki, informatyki i automatyki: jak opisać przedmiot zamówienia (OPZ) zgodnie z ustawą PZP, aby uniknąć zakupu zamkniętej wersji konsumenckiej bez ROS 2 i części zamiennych.
Technologia i KodTeleoperacja VR a pełna autonomia VLA: Jak czytać filmy demonstracyjne producentów
Większość spektakularnych filmów, na których humanoid składa koszulki lub nalewa napoje, powstaje z udziałem teleoperacji lub uczenia przez naśladowanie. Wyjaśniamy różnicę między sterowaniem ruchowym a autonomią zadaniową.
Finansowanie i RaaSUlga na robotyzację (CIT) i amortyzacja robota humanoidalnego w Polsce — przewodnik księgowo-techniczny
Jak sklasyfikować robota humanoidalnego w KŚT (grupa 489) oraz jakie warunki techniczne musi spełniać maszyna wraz z oprogramowaniem i osprzętem, aby zakwalifikować wydatek do ulgi na robotyzację lub ulgi B+R?
Serwis i EksploatacjaUmowa serwisowa SLA dla robota humanoidalnego: diagnostyka zdalna ROS 2 vs serwis On-Site
Ponad 65% zgłoszeń serwisowych w robotach humanoidalnych dotyczy błędów kalibracji, konfiguracji DDS lub anomalii BMS, które można rozwiązać zdalnie w 4 godziny. Jak dobrać poziom umowy SLA (Bronze, Silver, Gold)?
Finansowanie i RaaSWynajem krótkoterminowy (RaaS / Event) robota humanoidalnego na targi, konferencje i testy
Planujesz pokaz robota humanoidalnego na targach branżowych, konferencji technologicznej lub 14-dniowy pilotaż w fabryce? Sprawdź koszty wynajmu z operatorem, wymagania logistyczne i scenariusz prezentacji.
Ceny i FinanseIle naprawdę kosztuje robot humanoidalny w Polsce w 2026 roku? Analiza cen w PLN i TCO
Kompleksowy przegląd cen robotów humanoidalnych w polskich sklepach: od Unitree G1 (79 900 PLN) po przemysłowe systemy Digit ($200 000). Poznaj ukryte koszty wdrożenia, serwisu i energii.
Analiza Rynku i KosztyIle kosztuje utrzymanie robota humanoidalnego? Analiza TCO 36 miesięcy, baterie i przeglądy
Cena zakupu (CAPEX) to średnio 72% trzyletniego budżetu posiadania humanoida. Sprawdzamy realne koszty zużycia akumulatorów Li-ion, przeglądów co 500h, kalibracji stawów oraz części ścieralnych w Polsce.
Finansowanie i PrawoLeasing operacyjny, wynajem czy zakup? Jak sfinansować humanoida w polskiej firmie
Porównanie 4 modeli finansowania robotów humanoidalnych w Polsce: zakup CAPEX z ulgą na robotyzację, leasing operacyjny 24–60 miesięcy, najem krótkoterminowy na testy PoC oraz kontrakty RaaS.
Technologia i KodUnitree G1 Standard vs Edu U1-U9: Pułapka braku SDK w wersji podstawowej
Zanim zamówisz Unitree G1 za 79 900 PLN z myślą o pisaniu kodu w Pythonie lub ROS2, poznaj ograniczenia sprzętowe wersji Standard i różnice względem serii Edu.